CİNSEL SAPMALAR

Cinsellikle ilgili diğer önemli bir başlık cinsel sapmalardır. Kadınla ilgili cinsel sapmaların başında, kadında eşcinsellik yani lesbiyenlik gelmektedir. Son yıllarda magazin basında bu tür sapma ile ilgili oldukça fazla yayın yapılmaktadır. Kadınlarda son yıllarda ülkemizde özellikle sanat dallarının daha özgür bir şekilde cinselliği yansıtması sonucu sinemadan görsel sanatlara kadar kadında biseksüalitenin daha fazla konuşulur olduğunu saptıyoruz.

Kadında biseksüalite kavramından, kadının hem kadınla hem erkekle cinsel ilişkiye girdiğini anlıyoruz. Bazı kadınlar evli olsa bile eşine haber vermeden başka bir kadınla eşcinsel bir ilişkiye giriyor. Bazı biseksüel kadınlar ise Avrupa’da da oldukça yaygın görüldüğü şekilde aynı mekan içinde ve aynı zaman diliminde hem kadın hem de erkekle bir arada bir üçlü oluşturarak sevişebiliyor.

Erkeklerde görülen cinsel sapmalarla ilgili olarak öncelikli olarak cinsel uyarı ve durum düzeyinde olan cinsel sapmaları ele alabiliriz. Bunların başında sübyancılık, fetişizm, gerontofili ve triyolizm gelir. Bunlara bir açıklama getirirsek; Genelde ergenlik yaşlarındaki veya genç kızların atmış yaşının üstündeki erkeklere yönelmesine gerontofili denir. Karşı cinsten iki kişi ile aynı mekan içinde ve aynı zamanda yapılan cinsel ilişkiye triyolizm denir. Bu kavramı biseksüalite ile karıştırmamamız gerekir.

Erkeklerde cinsel davranış şekilleri ile ilgili olan cinsel sapmalar arasında röntgencilik dediğimiz, cinsel birleşmeye girmeksizin tanımadığı çiftleri cinsel birleşme veya sevişme sırasında seyrederek cinsel zevk duyma oldukça sıktır. Diğer davranış şekilleri içinde transvestizm, sadizm ve mazohizmi sıralayabiliriz. Cinsel kimlikle ilgili en önemli cinsel sapma ve sapıklıklar eşcinsellik, biseksüalite ve transseksüalitedir.

Kadınlardaki cinsellikle ilgili diğer önemli bir konu, kadının doğum sonrası depresyonu ve ona bağlı olarak eşiyle olan cinsel sorunlarının çeşitliliği karşımıza çıkmaktadır.

Kadın ve erkek cinselliği ile ilgili ciltler tutacak onlarca kitap yazılabilir. Bu tanıtım sitesinin kurgusu içinde genel konularda daha fazla ayrıntıya giremeyeceğimizi düşünüyorum. Cinsellikle ilgili temel konularda daha fazla bilgi için “Türkiye’de Cinsellik”, “Cinsellik El Kitabı” Alfa Yayınları, ve Lamia Yayından “Cinselliği Keşfetmenin Yolları adlı kitaplarımdan faydalanabilirsiniz.

Cinsellik konusunu işlerken biz tıbbi seksoloji açısından baktığımızdan cinselliğin sağlık açısı bizim için ön planda olacaktır. Cinsellik sözcüğünü açıklamak için birkaç satır yetmez. Bu başlık altında biz cinselliğe bakış açımızın sağlık açısından olduğunu vurgulamak isteriz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.